Rafting Ekipmanları

Irmağın büyüklüğü rafting için bir ve altı olarak sınıflandırılan kolaydan zora hemen hemen ulaşılmaza yakın derecelendirmesi vardır. Bu spor için gerekli olan ekipmanlar öncelikle kürek, bot, şişirmek için pompa bulundurulmalıdır. Havanın durumu , nehirdeki şelaleler ve yağışa göre bu derecelendirme farklılık göstermektedir. Elbiseler genelde su geçirmez özelliğe sahip, neopren adında imal edilmiş elbiseler, kask ve can yeleğinden oluşmaktadır.

A) Botlar

Uzunluğu 3.6 metre veya 4.8 metredir. Dolmuş olan suyu tahliye deliklerinden boşaltan, dayanıklı ve şişebilen botlar kullanılmaktadır. Botlarda 3 adet yastık bulunmaktadır. Köprülü kanyon( canyon ) için idealdir.

B) Kask

Herhangi bir düşme sonucunda sudaki sert kayalara çarpma sonucu oluşabilecek kazaları önlemede büyük rol oynar. Sert plastikten yada fiberglas malzemeden oluşur. Çene altında bağlanması için ayarlanabilir kemeri vardır. Kaskın üzerinde bulunan delikler suyun dışarı tahliye etmesini sağlamaktadır. Kanyon ( canyon ) içerisinde mutlaka gereklidir

C) Koruyucu Yelek

Sporcunun suya düşmesi sonucunda veya kaza sonucu bayılması yaralanması durumunda vücudunun suya batmasını engellemek için tasarlanmıştır. Rafting ve kanyoning ( canyoning ) turları için zorunludur.

D) Yağmurluk

Sporcuyu yağmurdan ve rüzgardan koruyan ve vücut sıcaklığını dengeleyen plastikten yapılan koruyucu elbisedir. Rafting ve kanyoning ( canyoning ) turlarında yağışlı havalarda kullanılması üşümeyi azaltır.

E) KÜREK

Ham maddesi sert plastik ve hafif metal olan şişme bota yön vermek ve hareket ettirebilmek için tasarlanmış tekli ve çiftli küreklerdir. Gerektiğinde kanyoning ( canyoning ) ve rafting’de botun akıntıda sarp kayalara çarpmamak veya ağaçlara takılmadan bota yön vererek takılmadan ilerlemesini sağlar.

F) Kurtarma İpİ

Herhangi bir şekilde bottan düşen ve uzaklaşan kişiye ulaşmak için 20 veya 30 metre uzunluğunda dolaşmayan ve suya batmayan kurtarıcı iplerdir. Kanyon ( canyon ) ve akıntı debisi yüksek sularda bir rehberde olmasa olmaz bir ekipmanıdır.

G) Koruyucu Elbİse (Neoplem)

Soğuk hava şartlarında ve sularda vücudun ısısını dengede tutmak için neoplem maddesi adı verilen malzemeden üretilmiş uzun ve kısa , kollu ve kolsuz modelleri mevcuttur. Köprülü kanyonda su sıcaklığı hayli düşük olduğundan üşümeden keyifli bir tur geçirmenisi sağlar.

H ) Ayakkabı

Kaygan kayalar ve zeminler üzerinde yüksek tutunma sağlayan su tutmayan ayak ısısını koruyan plastik ve özel kumaşlardan imal edilmiş bir ayakkabı çeşididir. Antalya köprülü kanyon ve özellikle kanyon ( canyon ) katılımcıları için olması gereken malzemedir.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gizli kalacaktır.Doldurulması zorunlu alanlar * ile belirtilmiştir.

HTML içerik ekleyebilirsiniz. Örneğin: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>