Rafting Nedir?

Rafting

Akıntısı bol olan yüksek sularda raft adı verilen şişme botlarla yapılan bir spordur bu sporda önemli olan botu devirmeden güvenli bir şekilde dalgalardan geçilerek parkuru tamamlamaktır. Rafting 10 ar kişilik guruplar halinde konusunda uzman 1 rehber eşliğinde yapılmalıdır.

Değişik zorluk sınıfları olan rafting ırmağın hızı, taşların yoğunluğu, suyun seviyesi, suyun debisiyle oluşmaktadır. Hızı yüksek olan ırmaklarda kontrolü ele almak oldukça zordur. Irmakların akışları zorluk sınıflarına göre derecelendirilir.

1. Derece : basit hızlara sahiptir. Küçük ve kolaydır.
2. Derece : küçük ırmaklarda olan basit geçişleri vardır. Ufak taşlar ve kayalar bulunmaktadır.
3. Derece : orta zorluktadır debisinin yüksekliği bir metreyi geçer uzaktaki görüş aralığı azdır.
4. Derece : zor bir parkur olup büyük şelalelerden oluşur. Zorlu geçişlerin olduğu bir sınıftır.
5. Derece : akıntısı ve yüksekliği oldukça fazla çok tehlikeli taşlar, yüksek uçurumlar, peşi peşine gelen düşüşler yol almak zordur. Acemi raftingciler için önerilmez.
6. Derece : ırmak çok yüksekten akar, neredeyse geçilmesi imkansız olan profesyonel raftingcilerin bile zorlandığı imkansıza yakın parkur çeşididir.

Yorum Yap

E-mail adresiniz gizli kalacaktır.Doldurulması zorunlu alanlar * ile belirtilmiştir.

HTML içerik ekleyebilirsiniz. Örneğin: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>